8. modul: Képszerkesztés
1.feladat: A következő képszerkesztési vizsgatesztben először egy, a képszerkesztés elméletével kapcsolatos kérdésre kell válaszolnia, majd gyakorlati lépéseket kell végrehajtania a megadott állományokon.
  1. A ............... egyedi alkotóelemek, amelyek együttesen formálnak egy képet. Helyettesítse be a megfelelő szót az alábbiak közül!
    1. pixelek
    2. paletták
    3. grafikák
    4. gammák
  2. Ebben a feladatban egy vándorrigó fészkét népesítjük be tojásokkal. Indítsa el a képszerkesztő szoftvert, majd nyissa meg a Fészket_építő_vándorrigó.jpg és a Kakukktojás.jpg állományokat a megadott könyvtárból, a kijelölt adathordozóról! A feladatban a befogadó kép a Fészket_építő_vándorrigó lesz!
  3. Jelölje ki a fészek belsejét a tojásokkal együtt a 2. képről!
  4. Tárolja el a kijelölést új, önálló rétegen! Az eltárolás megőrzéséhez mentse a képet ugyanolyan néven, de a képszerkesztő program eredeti formátumában!
  5. Másolja át a kijelölést a fészket tartalmazó képre! Önálló rétegre kerüljön.
  6. Méretezze át a kijelölést a megfelelő nagyságúra!
  7. Forgassa a megfelelő helyzetbe!
  8. Alkalmazzon torzító hatású transzformációt is a szükséges mértékben!
  9. Színezze át a kakukktojást, hogy a színe ne üssön el túlságosan a többiekétől! (Használja a mintavételező és az ecset eszközöket a művelethez.)
  10. Készítsen rétegmásolatot a háttér rétegéről!
  11. Vegyen színmintát a tojásokról, s az előbb elkészített rétegmásolat alá készítsen a bal alsó sarokból a jobb felső sarokba tartó színátmenetet!
  12. Csökkentse a lemásolt háttérréteg átlátszatlanságát 70% körüli értékre!
  13. Helyezzen el egy szövegréteget a bal felső sarokban, melybe írja be saját nevét!
  14. Állítson be 40 pixel méretű Times New Roman Bold Italic betűtípust, fekete betűszínt!
  15. Módosítsa a szövegréteg átlátszatlanságát (opacity) 80%-ra!
  16. Az átmásolt tojások rétegét olvassza be a befogadó képbe! Az eredményes művelethez csökkentse a réteg átlátszatlanságát 70% körülire, valamint alkalmazzon világosító hatású összhatásmódot! (Az összhatásmód a rétegek színének összekeverésére hivatott. Szokták fedési vagy keverési módnak is nevezni.)
  17. Alkalmazzon a szövegrétegen hullámzó hatást! (A választott szerkesztő programtól függően ezt szűrővel, vagy szövegformázási effektussal valósítsa meg.)
  18. Mentse el a munkáját a képszerkesztő program saját formátumában a vizsgáztató által megadott helyre, a fájl neve Fészekalj legyen!
  19. Olvassza egybe a rétegeket, majd mentse el a képet Fészekalj.jpg néven!
  20. Nyomtassa ki a végeredményt az alapértelmezett nyomtatási beállításokkal. A nyomtatást fájlba végezze (.prn vagy .pdf formátumban)! Zárja be a megnyitott képeket és a képszerkesztő szoftvert!
2.feladat: A következő képszerkesztési vizsgatesztben először egy, a képszerkesztés elméletével kapcsolatos kérdésre kell válaszolnia, majd gyakorlati lépéseket kell végrehajtania a megadott állományokon.
  1. Az alábbiak közül melyik nem színmodell? Jelölje meg a megfelelő szót az alábbiak közül!
    1. CMYK
    2. RGB
    3. JPEG
    4. HSB
  2. Ebben a feladatban őszi avart ábrázoló képből indulunk ki, melyen egy elszáradó, lombhullató fiatal fatörzset helyezünk el. Indítsa el a képszerkesztő szoftvert, majd nyissa meg az Avar.jpg, Falevél.jpg, Fatörzs.jpg állományokat a megadott könyvtárból, a kijelölt adathordozóról! A feladatban a befogadó kép a Fatörzs lesz!
  3. Kiindulási képnek válassza az Avar nevű fájlt. Elsőként - megfelelő nagyítás mellett - jelölje ki a Falevél nevű állományon az előtérben látható levelet a szárával együtt!
  4. Tárolja el a kijelölést új, önálló rétegen! Az eltárolás megőrzéséhez mentse a képet ugyanolyan néven, de a képszerkesztő program eredeti formátumában!
  5. Másolja át a kijelölt leveletöálló rétegként a másik képre (Avar).
  6. Tüntesse el az átmásolt levélen a színhibákat! Ne felejtse ki a levél szárát sem a korrekcióból! (A művelethez ajánlott a háttérréteg eltüntetése, és az ecset, illetve a stempli használata.)
  7. Jelölje ki a Fatörzs nevű fájlon az előtérben látható vékony, kopasz fa törzsének alsó részét, néhány ágával együtt!
  8. Tárolja el a kijelölést hasonló módon, mint az előző esetben! A fájlnév legyen: Törzs!
  9. Másolja át a kijelölést a befogadó képen egy önálló rétegre! A réteg neve legyen: Törzs!
  10. A fatörzset helyezze el úgy az avaron, hogy a széttördelt teteje már ne látszódjon a képen!
  11. Készítsen 3 darab rétegmásolatot az átmásolt és színkorrekciózott levéllétegről!
  12. Az egyes rétegek neve rendre Levél1, Levél2, Levél3 és Levél4 legyen!
  13. Az egyes leveleket helyezze el a fatörzs ágakat is tartalmazó pontjain!
  14. Az elhelyezés során alkalmazza a következő transzformációkat: méretezés (kicsinyítés), torzítás, forgatás, tükrözés! (E műveletek elvégzése során érdemes kikapcsolnia a zavaró rétegeket.)
  15. Készítsen rétegmásolatot a háttérrétegéről, és a másolatot helyezze át legfelső rétegként!
  16. Mentse az aktuális állapotot a képszerkesztő program alapértelmezett formátumában Levélhullás_az_őszi_avaron néven!
  17. Vonja össze a 4 Levél és Törzs rétegeket! Az új réteg neve Fatörzs legyen!
  18. Állítson be a felső rétegen 30% körüli átlátszatlansági értéket és színégető összhatásmódot! (Az összhatásmód a rétegek színének összekeverésére hivatott. Szokták fedési vagy keverési módnak is nevezni.)
  19. Írja a Levélhullás feliratot a kép jobb felső területére! A felírat beállításai a következők legyenek: a betű színe az Avar nevű állomány leveleiről kiválasztott szín, mérete 18-as és Times New Roman Bold Italic típusú!
  20. Mentse a kész képet a képszerkesztő alapértelmezett formátumában Levélhullás néven a megadott helyre!
3.feladat: A következő képszerkesztési vizsgatesztben először egy, a képszerkesztés elméletével kapcsolatos kérdésre kell válaszolnia, majd gyakorlati lépéseket kell végrehajtania a megadott állományokon.
  1. Válassza ki a következő felsorolásból azt, amely leginkább jellemzi a számítógép monitorának színmélységét! Jelölje meg a helyes választ!
    1. a kép megjelenítéséhez használt színek összessége.
    2. egy képpont által megjeleníthető színek száma.
    3. adott szín helyzete a teljes színspektrumban.
    4. a képet alkotó képpontok összessége.
  2. Ebben a feladatban egy nemzetközi űrálomáson dolgozó amerikai asztronauta mellé helyezzünk el két társat, akik segíteni fognak a munkájában. Indítsa el a képszerkesztő szoftvert, majd nyissa meg az Egyedül_munkában.jpg, Érkezik_a_segítség.jpg, Páros_munka_az_űrben.jpg és a Szerelés.jpg állományokat a megadott könyvtárból, a kijelölt adathordozóról! A feladatban a befogadó kép az Egyedül_munkában nevű lesz!
  3. Csökkentse minden kép méretét a jelenlegi ötödére (20%-ra)!
  4. Jelöljön ki az Érkezik_a_segítség című képről egy asztronautát! Ügyeljen a kellően aprólékos és pontos kijelölésekre, használjon többfajta kijelölő eszközt!
  5. A kész kijelölést mentse el egy új önálló rétegre, hogy a szükséges javítások könnyebben elvégezhetőek legyenek! Az eltárolás megőrzéséhez mentse a képet ugyanolyan néven, de a képszerkesztő program eredeti formátumában!
  6. Másolja át az asztronautát a befogadó képre (Egyedül_munkában) önálló rétegre!
  7. Az átmásolt rétegen végezze el a következő transzformációkat: átméretezés, beforgatás és elmozgatás!
  8. Jelöljön ki a Páros_munka_az_űrben című képről egy asztronautát! Ügyeljen a kellően aprólékos és pontos kijelölésekre, használjon többfajta kijelölő eszközt!
  9. A kész kijelölést mentse el egy új önálló rétegre, hogy a szükséges javítások könnyebben elvégezhetőek legyenek! Az eltárolás megőrzéséhez mentse a képet ugyanolyan néven, de a képszerkesztő program eredeti formátumában!
  10. Másolja át az asztronautát a befogadó képre (Egyedül_munkában) önálló rétegre!
  11. Az átmásolt rétegen végezze el a következő transzformációkat: átméretezés, beforgatás és elmozgatás!
  12. Jelöljön ki a Szerelés képről egy asztronautát! Ügyeljen a kellően aprólékos és pontos kijelölésekre, használjon többfajta kijelölő eszközt!
  13. A kész kijelölést mentse el egy új önálló rétegre, hogy a szükséges javítások könnyebben elvégezhetőek legyenek! Az eltárolás megőrzéséhez mentse a képet ugyanolyan néven, de a képszerkesztő program eredeti formátumában!
  14. Másolja át az asztronautát a befogadó képre (Egyedül_munkában) önálló rétegre!
  15. Az átmásolt rétegen végezze el a következő transzformációkat: átméretezés, beforgatás és elmozgatás!
  16. Változtassa meg a rétegek aktuális sorrendjét!
  17. Helyezzen el egy szövegréteget a jobb felső sarokban Nemzetközi űrállomás felirattal!
  18. A felirat formázása a következő legyen: Times New Roman Bold Italic betűtípusú, fehér színű, 30-as betűméretű!
  19. Mentse el munkáját a képszerkesztő program saját formátumában a vizsgáztató által megadott helyre, a fájlnév Egyedül_munkában legyen!
  20. Olvassza egybe az öt réteget, majd mentse el a képet Űrállomás.jpg néven. Zárja be a megnyitott képeket és a képszerkesztő szoftvert!
4.feladat: A következő képszerkesztési vizsgatesztben először egy, a képszerkesztés elméletével kapcsolatos kérdésre kell válaszolnia, majd gyakorlati lépéseket kell végrehajtania a megadott állományokon.
  1. Az alábbiak közül melyik igaz a felbontásra? Jelölje meg a helyes választ!
    1. A nagyobb felbontás kevesebb részletet eredményez.
    2. A nagyobb felbontás nagyobb képméretet eredményez.
    3. Nyomtatáskor a nagyon magas felbontás szemcsézettséget okoz.
    4. A felbontás nem arányos a képet alkotó képpontok számával.
  2. Ebben a feladatban Európai Uniós térképet szerkesztünk. Indítsa el a képszerkesztő szoftvert, majd nyissa meg az EU_térkép.jpg és a Zászlók.tif állományokat a megadott könyvtárból, a kijelölt adathordozóról! E feladatban az EU_térkép lesz a befogadó kép!
  3. Készítsen háttérmásolatot a térképről!
  4. Hozzon létre egy új réteget!
  5. Készítsen egy megfelelő méretű zászlórudat!
  6. A következő műveletsort összessen 12-szer kell végrehajtania, mert a 12 új uniós tagállam zászlaját kell elhelyeznie a megfelelő területre. A lépéseket Magyarország esetében írjuk le!
    1. Jelölje ki a téglalap alakú kijelölővel az ország zászlaját!
    2. Másolja be a kijelölést a térképre!
    3. Készítsen a zászlórúd rétegéről másolatot!
    4. Csak ez a két réteg legyen látható!
    5. Mozgassa a zászlót a rúdra!
    6. Alkalmazzon a zászló rétegére függőleges irányú hullámzó hatást keltő szűrőt!
    7. Vonja össze a két réteget!
    8. Jelenítse meg a háttérmásolat réteget!
    9. Mozgassa a helyére a zászlót!
  7. Ezt a műveletsort kell még 11-szer végrehajtania! A további 11 tagország, melynek a zászlóját el kell készítenie ABC sorrendben a következő: Bulgária, Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Málta, Románia, Szlovákia, Szlovénia. [Ha az összesen 12 tagország közül legalább 4-et elkészített, akkor további 1 pont. Ha legalább 8-at elkészített, akkor újabb 1 pont. S ha mind a 12-őt elkészítette, akkor még 1 pont jár! (Összessen tehát további 3 pont szerezhető.)]
  8. Jelenítse meg az összes zászlót, s mozgassa úgy őket, hogy a zászlóvásznak ne kerüljenek takarásba!
  9. Mentse el a munkáját a képszerkesztő program saját formátumában, az eredeti néven a megadott helyre! Valamint csökkentse a képméretet az ötödére (20%-ra), majd mentse el jpg formátumban is a munkáját!
5.feladat: A következő képszerkesztési vizsgatesztben először egy, a képszerkesztés elméletével kapcsolatos kérdésre kell válaszolnia, majd gyakorlati lépéseket kell végrehajtania a megadott állományokon.
  1. Az alábbiak közül mely formátum alkalmaz veszteséges tömörítést? Jelölje meg a helyes választ!
    1. BMP
    2. GIF
    3. PNG
    4. JPEG
  2. Ebben a feladatban emberek izgatottam figyelik ketrecbe zárt állatok viselkedését. Elhelyezzük az állatokat egy természetes környezetben lévő faházban olyan módon, hogy az állatok kifelé tekintenek egy-egy ablakon. Indítsa el a képszerkesztő szoftvert, majd nyissa meg a Hiúz.jpg, Majom.jpg, Medve.jpg, Puma.jpg, Tigris.jpg, Vadmacska.jpg, Vadles.jpg és a Kilátás_a_repülőtér_ablakán.jpg állományokat a megadott könyvtárból, a kijelölt adathordozóról!
  3. Méretezze át minden ketrec mögött lévő állat képét a szükséges mértékben! A szükséges mérték megállapításához használhatja a befogadó képen (Vadles) a vízszintes vonalzót.
  4. Másolja át egyessével a képeket a Vadles.jpg fájlba önálló rétegekre!
  5. Minden réteget nevezzen el az adott állatról!
  6. Transzformálja az ablakok alakjára az átmásolt rétegeket! A következő műveleteket célszerű használnia: méretezés, forgatás, perspektíva!
  7. Transzformálja az ablakok alakjára az átmásolt rétegeket! A következő műveleteket célszerű használnia: forgatás!
  8. Készítsen másolatot a háttérrétegről!
  9. A másolatot helyezze a legfelső szintre!
  10. Majd pedig csökkentse az átlátszatlansági (opacity) értékét 20%-ra!
  11. Alkalmazzon sötétítő hatást előídéző fedési üzemmódot (Összhatásmód - blending) a legfelső rétegen! (Az összhatásmód a rétegek színének összekeverésére hivatott. Szokták fedési vagy keverési módnak is nevezni.)
  12. Lépjen át a Kilátás_a_repülőtér_ablakán nevű fájlra!
  13. Jelölje ki a megfelelő eszköz segítségével az ablakon kitekintő emberalakokat az ablakkeretekkel együtt!
  14. Majd másolja át őket legfelső, önálló rétegként a Vadles nevű fájlra!
  15. Mozgassa a helyére az emberek és az ablakkeret sziluettjét!
  16. A felesleges lelógó részeket vágja le!
  17. Helyezzen el Vadaspark feliratot a kép bal felső sarkába!
  18. A szövegréteg formázása a következő legyen: fehér színű, Times New Roman Bold Italic típusú, 38-as méretű. A szöveget a legfelső rétegnek állítsa be!
  19. Mentse el a munkáját a képszerkesztő program saját formátumában a vizsgáztató által megadott helyre Vadaspark néven!
  20. Nyomtassa ki a végeredményt az alapértelmezett nyomtatási beállításokkal. A nyomtatást fájlba végezze (.prn vagy .pdf állományba)! Zárja be a megnyitott képeket és a képszerkesztő szoftvert!
6.feladat: A következő képszerkesztési vizsgatesztben először egy, a képszerkesztés elméletével kapcsolatos kérdésre kell válaszolnia, majd gyakorlati lépéseket kell végrehajtania a megadott állományokon.
  1. A ............... a képet alkotó képpontok számával definiálható. Helyettesítse be a megfelelő szót az alábbiak közül!
    1. kontraszt
    2. színezet
    3. telítettség
    4. felbontás
  2. Ebben a feladatban híres szobrokból álló szoborarcképcsarnok bejáratát készítjük el. Indítsa el a képszerkesztő szoftvert, majd nyissa meg a Palota.jpg, Dávid.jpg, Madonna.jpg és a Jusztícia.jpg állományokat a megadott könyvtárból, a kijelölt adathordozóról! A befogadó kép ebben a feladatban a Palota.jpg állomány lesz!
  3. Hívja be a befogadó képet és vágja meg a következő módon!
  4. Növelje meg az így kapott kép méretét pontosan a duplájára (Kb. 430x390 pixel)! A 72 dpi felbontáson ne változtasson.
  5. Mentse el a képet Bejárat.jpg azonosítóval a megadott helyre!
  6. Pontosan jelölje ki a Madonna.jpg képen a szobor fejének körvonalát! (A kijelölésnél alkalmazzon invertálást.)
  7. A fej kijelölését tárolja el egy önálló rétegen! Majd mentse el a képet a képszerkesztő program saját formátumában, az eredeti névvel a megadott helyre!
  8. Másolja át a szobor fejének kijelölését egy a befogadó képre önálló rétegre!
  9. Pontosan jelölje ki a Dávid.jpg képen a szobor fejének körvonalát! (A kijelölésnél alkalmazzon invertálást.)
  10. Tárolja el a kijelölést vagy önálló rétegen, vagy önálló csatornában! Majd mentse el a képet a képszerkesztő program saját formátumában, az eredeti névvel a megadott helyre!
  11. Másolja át a szobor fejének kijelölését egy a befogadó képre önálló rétegre!
  12. Pontosan jelölje ki a Juszticia.jpg képen a szobor fejének körvonalát! (A kijelölésnél alkalmazzon invertálást.)
  13. Tárolja el a kijelölést vagy önálló rétegen, vagy önálló csatornában! Majd mentse el a képet a képszerkesztő program saját formátumában, az eredeti névvel a megadott helyre!
  14. Másolja át a szobor fejének kijelölését egy a befogadó képre önálló rétegre!
  15. Végezze el a következő transzformációkat az átmásolt 3 réteggel: átméretezés (megfelelő nagyságú kicsinyítés), megfelelő pozícióba helyezés!
  16. Hozzon létre egy új, teljesen átlátszó réteget, melyen készítsen a fal színével megegyező színű téglalap alakú kijelölést! (Hirdetővászonként fogja kifeszíteni az oszlopokra.)
  17. Hozzon létre feliratréteget pontosan az előbb létrehozott téglalap fölött, középen elhelyezve! Színe fekete, mérete 36 pixel, betűtípusa Times New Roman Bold Italic legyen!
  18. Vonja össze az előzőekben létrehozott két réteget!
  19. Alkalmazzon az így létrejött új rétegre a téglalapot vászonszerűvé alakító, művészi hatású szűrőt!
  20. Mentse el munkáját a képszerkesztő program saját formátumában a megadott helyre! A fájl neve Arcképcsarnok legyen.
7.feladat: A következő képszerkesztési vizsgatesztben először egy, a képszerkesztés elméletével kapcsolatos kérdésre kell válaszolnia, majd gyakorlati lépéseket kell végrehajtania a megadott állományokon.
  1. Válassza ki az alábbi felsorolásból azt, amely leginkább jellemző a gamma fogalmával! Jelölje meg a helyes választ!
    1. A képet alkotó sötét és világos részletek különbségének mértéke.
    2. A kép középszürke tónusainak világosságintenzitása.
    3. Adott szín helyzete a színsprektrumban.
    4. A digitális képet alkotó színek összessége.
  2. Ebben a feladatban egy háromárbócos vitorlás hajót veszünk ágyútűz alá. Indítsa el a képszerkesztő szoftvert, majd nyissa meg a Tenger.bmp, Szkúner.jpg és az Ágyú.jpg állományokat a megadott könyvtárból, a kijelölt adathordozóról! A befogadó kép ebben a feladatban a Tenger nevű kép lesz!
  3. Vágja le a befogadó (Tenger.bmp) kép felesleges széleit! Majd mentse el ugyanezen a néven, de jpg formátumban a megadott helyre!
  4. Jelölje ki a Szkúner.jpg képen a háromárbocos vitorlás körvonalát. (A pontos kijelöléshez alkalmazza az invertálási technikát.) Hasonló eredményt kell elérnie, mint ami a képen látható!
  5. Tárolja el a kijelölést egy önálló rétegen!
  6. Mentse az így módosított képet, a képszerkesztő program alapértelmezett formátumában, az eredeti névvel a megadott helyre!
  7. Másolja át a kijelölést a befogadó képre egy önálló rétegre!
  8. Az átmásolt rétegen jelölje ki és törölje ki a jobb oldalon a levegőben lógó kötélzetet!
  9. E rétegen végezze el a következő transzformációkat: átméretezés, a tenger bal alsó pozíciójába történő elhelyezés!
  10. Készítsen másolatot a háttérrétegről és helyezze a legfelső pozícióba!
  11. Jelölje ki az Ágyú.jpg képen szűk téglalap alakú kijelöléssel az ágyú képét! Majd másolja a kijelölt képrészletet egy önálló rétegre!
  12. A képen végzett változtatás megőrzéséhez mentse az állományt a képszerkesztő program alapértelmezett formátumában az eredeti néven a megadott helyre!
  13. E réteget másolja át a befogadó képre és helyezze a tenger jobb alsó sarkába!
  14. Készítsen egy új teljesen átlátszó réteget! Ezen hozzon létre egy ágyúgolyó méretű, kör alakú kijelölést!
  15. A megfelelő átméretezés után töltse ki a kijelölést fekete színnel!
  16. Hozzon létre fehérből feketébe tartó, sugár irányú színátmenetet az ágyúgolyó rétegén!
  17. Készítsen három rétegmásolatot az átalakított ágyúgolyóról, és helyezze el a lövedékeket a háromárbocos vitorlás irányában!
  18. A rétegsorrend a következő legyen! (1.Háttér másolata, 2.Vitorlás, 3. Golyó másolata másolata másolata, 4. Golyó másolata másolata, 5. Golyó másolata, 6. golyó, 7. Ágyú, 8. Háttér) Az átlátszatlansági értékek felülről-lefelé haladva a következők legyenek: 10%, 100%, 90%, 90%, 90%, 90%
  19. Hozzon létre legfelsőként egy szövegréteget, melynek jellemzői a következők legyenek: a színe a lövedékek színével megyeggyező, mérete 50, helye a kép jobb felső területe, betűtípusa Times New Roman Bold Italic.
  20. Mentse el munkáját a képszerkesztő program saját formátumában a megadott helyre! A fájl neve Utolsó_szkúner legyen.
8.feladat: A következő képszerkesztési vizsgatesztben először egy, a képszerkesztés elméletével kapcsolatos kérdésre kell válaszolnia, majd gyakorlati lépéseket kell végrehajtania a megadott állományokon.
  1. A ................ a fény jellemzője, amelyet a látható spektrumban való helyzete szab meg. Helyettesítse be a megfelelő szót az alábbiak közül!
    1. gamma
    2. kontraszt
    3. színezet
    4. pixel
  2. Ebben a feladatban egy palota homlokzatára helyezünk állatképeket és egy szarvas egy szarvas trófeáját. Nyissa meg a Palota.jpg, Oroszlán.jpg, Tigris.jpg és a Szarvas.jpg állományokat a megadott könyvtárból, a kijelölt adathordozóról! Kiindulási képként a Palota nevűt válassza!
  3. Vágja le a kiindulási diakép széleit!
  4. Majd mentse el a képet jpg formátumban a megadott helyre az eredeti néven!
  5. Készítsen rétegmásolatot a háttérrétegről!
  6. Vágja le a szarvast ábrázoló kép felesleges széleit!
  7. Jelölje ki a szarvas fejét a megfelelő kijelölő eszköz felhasználásával! Ügyeljen a pontos kijelölésre, hibajavításhoz használja a szabadkézi kijelölő eszközt (lasszó)!
  8. A kijelölést mentse el vagy egy önálló rétegre, vagy egy önálló csatornába!
  9. Azért, hogy a változtatásokat megőrizze, mentse el az így átalakított képet a képszerkesztő program alapértelmezett formátumában a megadott helyre Agancs néven!
  10. Másolja át a szarvas fejét a befogadó képre önálló rétegre, a fenti képen látható helyre!
  11. Másolja át a tigrisfejet a befogadó képre önálló rétegre!
  12. A tigris rétegéről vágja le a szükségtelen széleket!
  13. Alakítsa át a tigris rétegét úgy, hogy az ablakszárny baloldalára kerüljön! A következő transzformációkat kell alkalmaznia: méretezés, perspektíva.
  14. Másolja át az oroszlánfejet a befogadó képre önálló rétegre!
  15. Az oroszlán rétegéről vágja le a szükségtelen széleket!
  16. Alakítsa át az oroszlán rétegét úgy, hogy az ablakszárny jobboldalára kerüljön! A következő transzformációkat kell alkalmaznia: méretezés, perspektíva.
  17. Az Agancs rétegen alkalmazzon 60% körüli átlátszatlansági értéket, a Háttér másolata rétegen pedig alkalmazzon 90% körüli átlátszatlansági értéket!
  18. A rétegek sorrendje a befogadó képen a következő legyen! (1.: Agancs, 2.: Háttér másolata, 3.: Oroszlán, 4.: Tigris, 5.: Háttér) A Háttér másolata rétegen alkalmazzon rávetítő hatást alkalmazó összhatásmódot!
  19. Mentse el munkáját a képszerkesztő program alapértelmezett formátumában a megadott helyre Trófea néven!
  20. Vonja össze a kép rétegeit, és mentse el munkáját jpg formátumban is a megadott helyre, ugyancsak Trófea néven!
9.feladat: A következő képszerkesztési vizsgatesztben először egy, a képszerkesztés elméletével kapcsolatos kérdésre kell válaszolnia, majd gyakorlati lépéseket kell végrehajtania a megadott állományokon.
  1. A ................ matematikai leírással jellemzett objektumokból építheznek. Helyettesítse be a megfelelő szót az alábbiak közül!
    1. vektorgrafikák
    2. pixelgrafikák
    3. színgrafikák
    4. réteggrafikák
  2. Ebben a feladatban olyan tévéfalat készítünk, amilyet a nagy műszaki áruházakban lehet látni. A tévéfal 6 db egymásra helyezett készülékből áll, melyen egy családi fotómontázs látható. Indítsa el a képszerkesztő szoftvert, majd nyissa meg a Family1.jpg, Family2.jpg állományokat a megadott könyvtárból, a kijelölt adathordozóról!
  3. Kiindulási képként válassza a tvwall.psd azonosítójú fájlt, amelyet szintén a megadott könyvtárban talál, a kijelölt adathordozóról töltse be a képfeldolgozó alkalmazásba! (Ennek a képnek az eredeti forráshelye az interneten a következő: http://www.photoshoptutorials.ws) Jelölje meg a megfelelő eszközzel a tévében látható képet!
  4. A kijelölés után törölje ki a tévében látható képet!
  5. Készítsen 5 darab rétegmásolatot az így kapott tévédobozról!
  6. Helyezze a rétegmásolatokat két oszlopban egymás fölé!
  7. A fenti képen is látható egyik segédvonalat helyezze át (amennyiben szükséges) úgy, hogy az egymás mellé helyezett 2 tévéoszlop között ne legyen távolság! Ügyeljen a pontos elhelyezésekre! (Célszerű megfelelően elneveznie az egyes rétegeket is.)
  8. Vegye észre, hogy a forrásállomány eleve 2 rétegből áll! A fehér színű háttérréteget változtassa meg a két családi fotóval harmonizáló tüdőszínűre!
  9. A réteget nevezze át: Háttér legyen az új neve!
  10. Vágja meg a két beilleszkedő képet! A vágáshoz mérje meg pontosan a tévéfal méretét és határozza meg a befogadó kép felbontását is (476x650 pixel és 72 dpi)!
  11. Azért, hogy a változtatásokat megőrizze, az így megvágott képeket mentse el a képszerkesztő program alapértelmezett formátumában!
  12. Majd jelölje ki és másolja át az átalakított képeket a befogadó képre önálló rétegekre!
  13. Az átmásolt rétegeken végezze el a következő műveleteket: helyére mozgatás (a tévérétegek alá!), esetleg sorrendcsere!
  14. A felső alakokat tartalmazó rétegen csökkentse le az átlátszatlansági (opacity) értéket 40-80% közöttire (A bemásolt képeknek megfelelően!)!
  15. A felesleges, kilógó részeket vágja le a képről és tüntesse el a segédvonalakat is!
  16. Egyesítse a tévéfal rétegeit!
  17. Jelölje ki, majd vágja is ki a tévék összeillesztésénél látható képrészleteket!
  18. Mentse el munkáját a képszerkesztő program saját formátumában a megadott helyre tévéfal_megoldva néven!